Najlepšia sezóna showdownistov OŠK Rosina

Oddiel nevidiacich a slabozrakých športovcov v Obecnom športovom klube Rosina má za sebou úspešný rok 2017.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Oddiel, ktorý vznikol v marci 2014, združuje zrakovo postihnutých športovcov z celého Slovenska. V sezóne jar/jeseň 2017 získal historicky prvý majstrovský titul v celoslovenskej ligovej súťaži družstiev v aplikovanom stolnom tenise (showdowne). Na Majstrovstvách Slovenskej republiky v Košiciach získali rosinskí hráči polovicu medailí v kategóriách jednotlivcov. Medzi mužmi sa umiestnil Dušan Milo na striebornej priečke, Pavol Kuboško na bronzovej, Štefan Marcin obsadil 4. miesto, Miroslav Marcinko 5. miesto a Ladislav Dubovan bol dvanásty. Medzi ženami skončila Kristína Cesnaková na striebornej pozícii a Alena Ďurošková ôsma. Všetci menovaní hráči si prebrali v sobotu 17. februára zlaté medaily z rúk podpredsedu Slovenskej asociácie zrakovo postihnutých športovcov (SAZPŠ) Petra Ďurošku, zároveň predsedu oddielu NSŠ v OŠK Rosina, za víťazstvo v ligovej súťaži. Po 3. mieste zo sezóny 2014/2015 a 2. mieste v sezóne 2015/2016 je to obrovský úspech mladého oddielu hendikepovaných športovcov.

Zároveň sa hráči OŠK Rosina ako slovenskí reprezentanti v septembri zúčastnili na Majstrovstvách sveta vo Švédsku, kde Štefan Marcin obsadil medzi mužmi fantastické 6. miesto, čo je v 25-ročnej histórii showdownu na Slovensku doteraz najlepšie umiestnenie. Dušan Milo skončil na 15. mieste a Pavol Kuboško na 17. mieste. Kristína Cesnaková obsadila spomedzi žien 16. priečku. V súťaži zmiešaných družstiev obsadili naši reprezentanti 5. až 8. pozíciu spolu s Ruskom, Dánskom a Litvou, keď vo štvrťfinále tesne podľahli bronzovým Slovincom. Traja naši mužskí zástupcovia figurovali na konci roka v prvej dvadsiatke svetového rebríčka IBSA. Taktiež prvýkrát v histórii showdownu u nás. Dušan Milo a Pavol Kuboško si premiérovo zahrali na najprestížnejšom medzinárodnom turnaji TOP 12 v Poľsku. Tu sa budú v auguste tohto roka konať majstrovstvá Európy. Pre niektorého z našich hráčov Je veľká šanca štartovať takto blízko Slovenska na divokú kartu, udelenú zo strany medzinárodnej asociácie.

OŠK NSŠ Rosina každoročne usporadúva kvalifikáciu na majstrovstvá republiky a prestížny medzinárodný turnaj jednotlivcov v priestoroch ZŠ s MŠ Rosina. Hráči trénujú v miestnej telocvični, tu hrávajú aj ligové zápasy. Od minulého roka má oddiel nových členov, ktorými sú kolkári a turisti. Oddiel funguje vďaka obetavosti všetkých členov i vďaka samotným hráčom, ktorí si hradia štartovné, či cestovné náklady z vlastných finančných prostriedkov. Veľmi pomáhajú príspevky z 2alebo 3 % z daní FO a PO, o ktoré sa uchádzame aj teraz. V uplynulom roku to bola pomoc z nadácie Kia Motors Slovakia na materiálne vybavenie. Taktiež podpora zo strany sponzorov od firiem KOMPLEX, Knapecsteel, Huprohaly, MVE Váh, GS1 Slovakia. I touto cestou im vyjadrujeme naše veľké poďakovanie.

Body do svetového rebríčka zrakovo postihnutých športovcov získavajú hráči na medzinárodných turnajoch. Konkrétne vlani sa zúčastnili podujatí v Česku, Holandsku, Litve a Taliansku. Najbližšie v marci to bude medzinárodný turnaj v Prahe a v máji v Pise. Mladí hráči OŠK Rosina tu zbierajú okrem bodov i cenné skúsenosti, ktoré chcú využiť pri propagácii tohto zaujímavého športu. Viaceré krajiny sa usilujú o zaradenie showdownu medzi paraolympijské športy. Bol by to historicky medzník, ktorý by ešte viac zviditeľnil šport nevidiacich a slabozrakých športovcov.

Článok bol zverejnený v tlačenom vydaní týždenníka MY Žilinské noviny zo dňa 26.2.2018.