Vianočné zamyslenie - Ježiš Kristus je jediným dôvodom oslavy Vianoc

Autor: Peter Ďuroška | 24.12.2017 o 14:46 | (upravené 24.12.2017 o 14:52) Karma článku: 5,21 | Prečítané:  252x

V tomto roku sme prežívali časovo najkratšie možné adventné obdobie. Štyri adventné nedele ohraničili tri týždne trvajúci čas očakávania sviatkov narodenia Pána.

Kratší advent už nemôže byť. Ale o čo menej dní trval, o to intenzívnejšie sme ho  mali príležitosť zakúsiť. Počas dnešnej štvrtej adventnej nedele sa vo veľa kostoloch požehnávali betlehemy, jasličky, či postavičky, ktoré budú v našich rodinách umocňovať atmosféru Vianoc. Veď skutočne pravým a jediným dôvodom slávenia vianočných sviatkov je Jezuliatko, čiže samotný Ježiš Kristus. Bez neho sú Vianoce úplným nezmyslom, zbytočnou stratou času. Aké ťažké to musia mať v týchto dňoch neveriaci. Kresťania majú opäť možnosť na oslavu Ježišových narodenín.

Oslava to vždy býva veľkolepá. Doma sú prichystané chutné jedlá a pokrmy, deti výskajú od radosti pri rozbaľovaní darčekov, dospelí si pripíjajú na zdravie. Všetko je pekne vyupratované a krásne vyzdobené, Oslávenec je potichučky, leží bokom v jasličkách ako malé dieťa. Akoby sa bál čo i len trošku zaplakať, aby nás nevyrušoval. Je to asi jediná oslava, pri ktorej darčeky rozbaľujú hostia. Nedostáva ich totižto ten, ktorý by si ich najviac zaslúžil. Alebo mu predsa nejaký ten darček dáme? Všimneme si ho pri štedrovečernom stole? Zostane mu tam aspoň ten povestný prázdny tanier, nachystaný pre pocestného podľa tradície? Identita kresťanstva je v starých tradíciách a zvykoch našich predkov. Zanechali nám zmysluplný odkaz ľudskosti, spolupatričnosti, pohostinnosti, nábožnosti.

Vianoce sú sviatkami každej ľudskej rodiny. Tešíme sa na ne i my dospelí, napriek všetkému vareniu, pečeniu, upratovaniu, nakupovaniu, zhonu a zháňaniu darčekov pre deti. Detská úprimná radosť je zároveň našou radosťou. Dodáva nám nádej do budúcnosti, dodáva nám nádej do ďalšieho roka, nových dní, či liet. Bez tejto nádeje by bol život nudný, bez náplne, bez pocitu vľúdnosti, bez vzťahov a bez lásky. Potom sa čudujeme, že pomaly už u väčšiny rodín Vianoce stratili svoj podstatný význam. Že sú také sebecké, len o pití a prejedaní sa, o konzume pred televíznou obrazovkou. Cez ňu sa do našich obývačiek vkráda zloba, agresivita, násilie, podlosť, zákernosť a všakovaké iné neduhy. Tento okrádač drahocenného času má nad nami akúsi magickú moc, ktorej nevieme odolať. Je problém nájsť a vybrať si vhodný rodinný program. Alebo sa na druhej strane oddávame nekonečným návštevám, honosným darom a zábave.

Duchovný obsah Vianoc je však o inom. Je o duchovných hodnotách. Ako povedal svätý pápež Ján Pavol II.: „Kristus je jediná realita ľudských dejín“. Bez Krista by nebolo takmer žiadnych sviatkov. Nielen cirkevné, ale aj štátne sa riadia historickosťou jeho osoby, teda náboženstva. Bez jeho narodenia by neboli žiadne ďalšie. Božia láska nepríde k nám, pokiaľ sami nebudeme túžiť po tom, aby prišla. Lebo láska je vzťah, či ľudská alebo v rovine Boha a človeka. „Na sklonku života budeme súdení iba a jedine láskou“, poznamenáva sv. Ján z kríža.  

Stvoril si nás, Pane, na svoj obraz.

Ďalej sa maľujeme sami.

Modely z burdy, vôňa z tela prchá.

Vztýčené nosíme vlastné hlavy.

Však len sebe strojíme podraz.

Bez váhania strácame ducha.

Slobodná tvorivosť každej ľudskej bytosti znamená aktívne úsilie prekonať hranice pozemského života a vstúpiť do „iného sveta“, ktorý formuje svedomie, etika, charakter. Svätý Tomáš Morus sa vyjadril: „Duša je v konečnom dôsledku láska“.  Ona dáva zmysel medziľudským vzťahom. Dušu začneme lepšie chápať až vtedy, keď si uvedomíme, čo znamená byť človekom. Tak ako telo, tak aj duša potrebuje potravu. Nie síce hmotnú, ale duchovnú, náboženskú, lebo je od prirodzenosti na to odkázaná. Sviatky, liturgia, spoločenstvo veriacich v nás podporujú duchovnú hĺbku a veľkosť Božích tajomstiev. Kde je láska opravdivá, tam Boh prebýva. To je cesta našej duše, ísť v ústrety večnosti.

Ježiš Kristus, vianočný oslávenec, čaká na postoj našej duše. Čaká, či sme si pre neho pripravili darček k narodeninám. Určite nechce hmotné dary, ani materiálne bohatstvo. Túži len po jednom, aby sme mu odovzdali svoje vnútro, svoje očistené srdce od hriechu. Túži mať „namaľovanú“ našu čistú dušu, lebo tú si naozaj maľujeme sami. Tak ako je to napísané v básni. Aby sme popri iných starostiach bez váhania nestrácali ducha a nestrojili si podraz. Aby sme boli ľuďmi hlbokej viery. Na to sa narodil a pre to prišiel na tento svet. To je podstatný obsah Vianoc, nájsť dieťa uložené v jasliach a pokloniť sa mu. Teda nie iba kdesi odložené naboku, nepovšimnuté a nemilované. Pretože novonarodené Božie dieťa je jediným dôvodom oslavy Vianoc.

V polnočnom tichu, za svitu hviezd, zniesla sa na zem radostná zvesť: Kristus, že prišiel k nám, vesmírny Tvorca, Pán, zrodený Spasiteľ srdce Ti dám!

Milostiplné vianočné sviatky a Bohom požehnaný rok 2018 všetkým vám!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?