Samosprávna zákonnosť má svoje hranice - jednou z nich je svedomie

Autor: Peter Ďuroška | 11.12.2017 o 20:52 | Karma článku: 4,16 | Prečítané:  619x

Nádherné sú slová na zamyslenie z pastierskeho listu biskupov Slovenska k tohtoročnému adventnému obdobiu:

"Všetci katolíci, či už ako voliči alebo verejní predstavitelia, mali by sme sa vo verejnom živote správať tak, aby boli naše postoje v súlade s našou vierou, nikdy nie proti nej. Z toho vyplýva, že by sme v žiadnych voľbách nemali podporovať takých kandidátov, ktorých postoje sú v zásadných otázkach s našou vierou v rozpore."

Taktiež včerajšia záverečná modlitba 2. adventnej nedele ma pobáda nezostať ľahostajným k veciam, ktoré sa dejú okolo nás: Dobrotivý Otče, vo svojej nesmiernej láske nasýtil si nás duchovným pokrmom; prosíme ťa, daj, aby sme sa účasťou na tejto sviatosti naučili správne hodnotiť pozemské veci a milovať hodnoty nebeské.

Každý kresťan musí nájsť odvahu správne hodnotiť veci a skutočnosti, ktoré sa bytostne dotýkajú prostredia, v ktorom žije. Teda aj vecí verejných, lebo arogancia moci niekedy už nepozná žiadne hranice. Keďže som nemal problém verejne kritizovať aj v minulosti volených funkcionárov obce a ich praktiky, nezostanem svojej povesti nič dlžný ani tento krát. A nebude snáď naposledy, veď o necelý rok sú komunálne voľby. S pravdou treba ísť von, keďže som mal byť údajne trestne stíhaný, hoci ani neviem z akého dôvodu. Pravda vždy zvíťazí nad lžou a neprávosťou!

To, čo si dovolil zástupca obce zvolený pre všetkých obyvateľov je v súčasnosti u nás hodné tak minimálne na kontrolu „zhora“. A časť poslancov to dala najavo. Neschválením obecného rozpočtu na budúci rok 2018 na riadnom zasadnutí obecného zastupiteľstva 4. decembra nelegitimizovali postup pri uzatvorení zmluvy o dielo na rekonštrukciu obecnej komunikácie v dĺžke 2 km za sumu vyše 700 tisíc €. Starosta 11. septembra 2017 podpísal Zmluvu o dielo č. 19/2017 na sumu 704.381,21 €, vrátane DPH. Zmluva na takúto vysokú sumu bola podpísaná bez súhlasu týchto poslancov. Neexistuje žiadne uznesenie OZ v Rosine, ktoré by starostu na podpis (podľa niektorých občanov a odborníkov na cestné stavby, komunikácie a dopravnú infraštruktúru veľmi nevýhodnej a predraženej zmluvy) oprávňovalo, pretože ide o nemalú finančnú čiastku. OZ dňa 27. júna 2016 svojím uznesením č. 37/2016 schválilo použitie časti prostriedkov z rezervného fondu na financovanie rekonštrukcie obecnej komunikácie v sume 217.400,- €, teda ako účelovo viazané prostriedky. Tak isto postupovalo OZ aj v tomto roku, keď uznesením č. 41/2017 z dňa 21. júna 2017 schválilo použitie časti prostriedkov z rezervného fondu na rekonštrukciu obecnej komunikácie v sume 263.000,- €, tiež účelovo viazaných. Keď si to spočítame, tak nám vyjde suma 480.400, €. A čuduj sa svete, že za takéhoto stavu bolo vyhlásené výberové konanie (samozrejme, že opäť bez vedomia týchto poslancov OZ) na rekonštrukciu obecnej komunikácie a následne podpísal zmluvu o dielo na sumu vyššiu ako 700 tisíc €!!! Poslanci sa o nej dozvedeli až z internetovej stránky obce, tak ako aj o predchádzajúcej medializovanej zmluve na právne služby z 2. januára 2015.

V Zmluve o dielo č. 19/2017 sa uvádza, že cena diela bude uhradená nasledovne: 50 % z ceny po ukončení prác a zvyšných 50 % v 40 rovnomerných mesačných splátkach vo výške 8.804,76 €. Tým obec zaťaží aj ďalšieho starostu, ktorý vzíde z komunálnych volieb v roku 2018. Zrejme si je niekto tak sebaistý a myslí si, že bude opätovne zvolený do funkcie a vôbec mu to nepríde divné. Ktovie, či by s takýmto riešením súhlasili aj miestni poslanci, veď finančná situácia obce je momentálne v dobrom stave, a to vďaka stále sa zvyšujúcim podielovým daniam od štátu. Lenže poslanci ani len nedostali šancu sa k takémuto postupu zo strany obce vyjadriť. Niet sa čo čudovať, že na zasadnutí poslancov 4. decembra 2017 našli štyria „statoční“ odvahu vzoprieť sa čudným praktikám súčasného vedenia a zdržali sa hlasovania o budúcoročnom rozpočte obce. Tým pádom rozpočet nebol schválený.

Uvedený príbeh sa veľmi rýchlo dočkal pokračovania, lebo obec predsa nemôže ísť prvýkrát vo svojej histórii podľa rozpočtového provizória. Hoci by to nebolo v našej spoločnosti nič neobvyklé. Neboli by sme prvá a ani posledná obec, kde by sa tak stalo. Zrazu sa však niektorí poslanci rozhodli (na čí asi podnet?) zvolať mimoriadne zastupiteľstvo. A to potom, čo obec rozposlala príspevkovým organizáciám oznámenie, že nebol schválený rozpočet a nedostanú dotácie v budúcom roku. Je to vyslovene účelové vydieranie časti poslancov, ktorí sa zdržali hlasovania o rozpočte. Na poslednom riadnom zasadnutí poslanci dali za úlohu hlavnej kontrolórke zaujať stanovisko k postupu starostu - Uznesenie č. 81/2017 - OZ v Rosine schvaľuje plán kontrolnej činnosti hlavnej kontrolórky obce Rosina doplnený o bod jedného z poslancov (kontrola súladu zmluvy na rekonštrukciu cesty so zákonom) na 1. polrok 2018 podľa predloženého návrhu.

Páni poslanci, panie poslankyne, pred hlasovaním o rozpočte obce najprv zahlasujte vo svojom svedomí a urobte rozhodnutie, či nie je vašou povinnosťou dať v prvom rade prešetriť zákonnosť a hospodárnosť postupu  pri uzatváraní zmluvy na rekonštrukciu obecnej cesty – 2 km za vyše 700-tisíc €, a to z našich daní, z daní všetkých občanov Rosiny. Potom spokojne schváľte rozpočet, lebo dá sa to urobiť aj iným spôsobom. Najskôr však musíte naň prísť. Z môjho laického pohľadu tvrdím, že je to veľmi jednoduché a nikto nemusí pritom šíriť zavádzajúcu a nenávistnú kampaň cez členov miestnych organizácií voči tým, ktorí rozpočet nepodporili na ostatnom zasadnutí OZ. Veľa šťastia!

Prosím, neberte ma vážne, veď tento článok je iba výplod fantázie. V obciach na Slovensku sa nič také nedeje, skutok sa nikdy nestal. Ďakujem!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Polícia vedela, že Vadala tu buduje bunku mafie

Čo je horšie, že Gašpar klamal alebo si policajti nevymieňajú informácie.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Ak mohli sledovať novinárov, môžu sledovať aj vás

Nevieme, či sledovanie novinárov bol ojedinelý prípad.


Už ste čítali?