Duchovná obnova manželov v Rodinkove

Autor: Peter Ďuroška | 12.6.2014 o 19:58 | Karma článku: 6,29 | Prečítané:  375x

Uplynulý víkend sme sa celá rodina vybrali na výlet do Rodinkova. Konala sa tu jedna z dekanátnych duchovných obnôv pre manželov. V piatok popoludní sme si sadli do vlaku zo Žiliny do Púchova a cestovali sme. Deťom sa v kupé veľmi páčilo, rýchlikom ubehli kilometre trasy raz-dva. Po ubytovaní a vybalení vecí sme sa išli poďakovať do kaplnky a poprosiť o zdarný pobyt v Belušských Slatinách. Deťúrence už nedočkavo poskakovali, lebo sa chceli ísť pohrať navonok. Manželka bola s dcérkou pri trampolíne a chlapská časť rodiny hrala proti sebe futbal. Po večeri nasledoval spoločný program účastníkov privítaním, svätou omšou a pokračoval prvou prednáškou o rozdieloch medzi mužom a ženou, o riešení konfliktov. O deti sa nám na mieste stretnutí a prijatia rodín postarali skvelé animátorky, takže sme si od nich aspoň trochu oddýchli. O to viac sme mali času pre seba ako manželia. Po prednáške sme dostali za domácu úlohu napísať zoznam aspoň desiatich vlastností, ktoré sa nám na našom životnom partnerovi páčia. Minimanželáky – takto bola nazvaná duchovná obnova, ktorá má za cieľ upevniť jednotu manželov, utužiť vzájomný vzťah lásky, prehĺbiť spoločné prežívanie sľubu vernosti. Minimanželáky sú akoby taká duchovná estékačka pre manželské dvojice. 

V sobotu po ranných chválach a raňajkách prebiehala ďalšia prednáška, tentoraz bola o komunikácii v manželstve. Po nej nasledovala práca v skupinkách, keď manželské páry boli rozdelené do menších skupín, kde sme mali možnosť vyjadriť svoje názory na vypočutú tému, tlmočiť vlastné pocity a zdieľať skúsenosti s ďalšími pármi a vedúcim párom skupinky, ktorí navodil príjemnú atmosféru dôvery. Aj takéto malé spoločenstvá zjednotené na rovnakej vlnovej dĺžke prežívania viery majú veľký význam pre hlbší duchovný obsah a širší záber kresťanského ponímania manželstva ako nerozlučiteľného zväzku muža a ženy. Popoludní čakala manželov maturita, ktorá pozostávala z rande do prírody, počas ktorého mali splniť viaceré úlohy. Päť zastavení lásky ponúklo pestrú paletu jedinečných zážitkov z romantickej vychádzky po okolitom lese s nádherným výhľadom na Manín, pohľadom na objekt Rodinkova z výšky skalnatého útesu, či zberaním „svadobnej kytice“ za okamihov vzájomného rozhovoru. Po návrate čakal páry tanec pri hudbe a pamätný manželský hymnus na lásku s povzbudením, že nikdy nie je neskoro a nevhod povedať – prepáč, odpusť, mám ťa rád. Každá dvojica manželov s kytkou lúčnych kvetov predstúpila pri večernej svätej omši pred oltár a obnovila si svoj manželský súhlas. Bolo to zároveň krásne i dojímavé. Neskoršie sa uskutočnila spoločná grilovačka prítomných rodín a fakultatívny program vyplnil dokument o dvadsiatich rokoch manželských stretnutí na Slovensku s diskusným rozhovorom zakladajúcich členov VPS (vedúci pár skupín).  

Turíčna nedeľa, ktorá bola sviatkom Zoslania Ducha svätého, sa začala bohoslužbou. V nej duchovný otec a správca Rodinkova vdp. Roman Seko názornou katechézou pre deti s nafukovaním balónikov vysvetľoval, kto je tretia božská osoba.  Potom nasledovala posledná prednáška o naplňovaní potrieb manželov a o prioritách v živote manželov. Prvé tri priority – Boh, partner, deti by mali byť nemenné. O nasledujúcich – širšia rodina, ostatní blížni, zdravie, práca, záujmy – o ich poradí sa dá podľa vážnosti situácie diskutovať. To bolo aj úlohou skupinovej debaty. Takisto rozdielnosť túžob mužov a žien. Naplňovanie vzťahu predpokladá poznať, prijať a napĺňať potreby svojho partnera, každú aspoň čiastočne, ako niektorú neplniť vôbec. Žena túži po tom, aby muž bol dobrým otcom, odovzdaný svojej rodine. Aby ju muž miloval a s nežnosťou sa o ňu staral. Muž potrebuje v žene nájsť priateľku, dobrú spoločníčku a partnerku. Očakáva, že žena mu utvorí pre rodinu príjemný domov.

Na záver duchovnej obnovy bola vyhodnotená súťaž maturity manželov, ktorú sme ako manželský pár vyhrali, lebo sme sa na prechádzke zdržali najdlhšie. Následne sa konala spoločná debata o tom, čím nás strávený čas obohatil. Naša rodinka bola v Rodinkove piatykrát a Rodinkovo nás opätovne ako vždy nesklamalo. Išli sme si sem oddýchnuť, pookriať na duchu, posilniť vzájomný vzťah lásky, osviežiť sviatostné manželstvo. Ešte spokojnejšie vyzerali naše deti, ktoré tu spoznali nových kamarátov a do sýtosti sa vyšantili. A zároveň si pri milých animátorkách odpočinuli od svojich rodičov.        

Najkrajšie spomienky však zostanú v našich mysliach a zápisníčkoch. Napríklad veta, že vzorní rodičia majú vzorné deti (alebo to platí naopak?), že všetko napokon závisí od našich detí. Avšak deti nie sú naše vlastníctvo, sú Božie. Máme ich od Boha akoby iba požičané, do určitého momentu sú nám zverené, aby sme sa o ne istý čas postarali, pripravili ich na samostatný život a dovolili im raz odísť z domu. Krásne bolo vyjadrenie jedného z drobcov pri kalčete – ocko, prečo sa ty hráš ako dieťa? Alebo našej utešenej dievčinky : „Maminka, ľúbim ťa ako nebo.“ Alebo jej popletenie prosebnej modlitby znelo takto: „Pane, otvor oči!“, namiesto zvolania – Pane, nech sa nám otvoria oči! Svojou láskou máme svedčiť o Božej láske a k tomu nám mužom má pomôcť sto nápadov ako prekvapiť manželku.

Ako manželia odporúčame duchovné cvičenia aj iným manželským párom, lebo sú obohacujúce, povzbudzujúce, vzájomný vzťah posilňujúce. Rodina, ktorá sa modlí spolu, vydrží aj žiť spolu. To platí aj o manželoch a manželstve. Naše osobné šťastie je obsiahnuté v šťastí našich najbližších. Projekt Rodinkova je toho úžasným dôkazom.  

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?