Ocko sem, ocko tam - nič krajšieho vravím vám na tom svete nepoznám

Autor: Peter Ďuroška | 7.2.2012 o 9:25 | Karma článku: 9,59 | Prečítané:  362x

Moja šichta začína ráno o pol piatej, keď manželka odchádza do zamestnania prvým autobusom z obce do mesta. Naša malá princezná sa pri maminkinom odchode neraz zobudí a ja ju musím znovu uspávať, v najhoršom prípade utešovať zo zajakavého plaču, keď neustále opakuje otázku: „Mamika bíde?“, čo ste určite mnohí správne preložili do zrozumiteľnej ľudskej reči ako „maminka príde“. Keď usedavý vzlykot neprestáva, chtiac-nechtiac si musím malinkú zobrať na ruky, potúliť ju, pritisnúť na hruď, a tak opätovne zaspinká.

S brieždením a pribúdajúcim ranným svitom sa náhle zobudí starší synček a zisťuje, či maminka už odišla do práce. Keď vidí, že posteľ je prázdna, tak vhupne ku mne pod perinu a nachvíľočku ešte usne. Naozaj len na chvíľku, lebo zrazu sa ma opýta: „Už bude Tom a Jerry?“ Jeho ranný rituál sa práve touto rozprávkou na jednej zo staníc televízie môže začať. Dcérka, keď započuje šuchot a pocíti naše vstávanie, okamžite pribehne do obývačky a zaujme svoje miesto v kresle pri bračekovi. „Ocko, prosím si mliečko“, zaprosíka syn a malá ho napodobňuje: „Kajík, potím ti!“ Servírujú sa raňajky. Maličká trošičku odpije a kričí: „Tatino, kakoník!“ Čo znamená, že chce makovník. Prinesiem jej krajček koláča, tiež synovi, a spolu pekne papajú. Popri ďalších rozprávkách na iných programoch nám čas rýchlo letí. Treba sa nám rýchlo umyť, nezabudnúť na zúbky, teda ich vyčistenie a nasleduje najdlhší proces obliekania. No, uznajte, veď komu z detí by sa chcelo ísť ráno do škôlky. Našťastie tu preberá iniciatívu Terezka, lebo tá, hoci materskú školu ešte nenavštevuje, chce tam byť prvá. Aj si pokrikuje: „ Pvá, pvá...“, že je prvá oblečená. Je len samozrejmé, že prvú oblečiem ju, aby neplakala. Ináč by si myslela, že ju nechcem zobrať s nami. Vonku na prechádzku. Potom pri vchodových dverách poskakuje a volá na brata: „Peki, poď do koky!“ Petrík sa pomaly rozbieha a keď sme riadne vyzbrojení, čiže teplo oblečení, k čomu patrí overal, čiapka, šál a rukavice, tak vyrážame do terénu. Vonku panuje krutá pani zima s arktickými mrazmi. Ešteže cesta do škôlky nám trvá iba päť minút a dá sa to v pohode zvládnuť. V areáli základnej školy je veľa školopovinných a stretávame aj škôlkarov. Tak ako sa malému nechcelo, tak teraz sa jeho otáľanie mení na aktívnejší pohyb. Má tu totižto známe tváre a v poslednom čase sa do škôlky tešil. Ostatný týždeň ale pobudol doma, lebo bol chorý, preto som sa obával dnešného dňa, ako zvládneme nástup medzi spolužiakov. Dopadlo to nad očakávanie. S tradičnou otázkou: „Ocko, kedy prídeš pre mňa?“ sme sa lúčili. Keď som ho po božteku uistil, že prídem ako prvý z rodičov, aby bol čo najskôr doma, spokojne vošiel so svojou obľúbenou hračkou autom Materom do triedy. S úsmevom nám zakýval rukou na odchod. Pokým som sa ja rozprával s pani učiteľkou zapadol medzi rovesníkov a už sme ho nezaujímali. Malá Terezka by sa však najradšej rozbehla za ním, ale to už pani učiteľka zatvárala dvere. Vybrali sme sa teda s dcérkou naspäť domov, lebo nám treba prichystať niečo na obed. Na rad príde chvíľka poobedného odpočinku a ani sa nenazdáme, pôjdeme zas do materskej školy pre syna. Už sa teším na radostné zvítanie, keď nás zbadá z dverí jedálne po olovrante. A doma nás potom čaká ešte jedno krásne stretnutie. To keď príde domov aj naša maminka z práce a opäť budeme všetci spolu pokope ako jedna šťastná rodinka.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?