Novodobý podnikateľ

Autor: Peter Ďuroška | 13.1.2012 o 11:16 | Karma článku: 5,08 | Prečítané:  436x

Čakal som večer susedovcov na parkovisku pred hypermarketom. Urobil som potrebný nákup a vybehol som z obchodného domu ku autu. Počas desiatich minút, ktoré som tu strávil, som sa nechtiac stal svedkom zvláštneho javu. Aspoň ja som tak nazval túto situáciu alebo príbeh možno nešťastníka.

Iní to pomenujú inak respektíve povedia, že dnes je to u nás na Slovensku bežná udalosť, a teda normálna vec. No, je naozaj v našej spoločnosti normálna? Ako som tak stál a sledoval prichádzajúce autá, zbadal som, že takmer ku každému po zastavení pristúpi ten istý muž. Mohol mať okolo 55 rokov, ale v odhade jeho veku sa môžem veľmi mýliť. Zaujímavé na tom bolo, že si v prvom rade všímal typy automobilov, samozrejme, vyberal tie luxusnejšie, a poznávacie značky došlých áut. Od žilinských bočil, zrejme by ho ich vodiči mohli spoznať. Po vystúpení z vozu vždy oslovil „cudzinca“ alebo šoféra z iného kraja svojou obligátnou prosbou s otázkou: „Prosím vás chýba mi 80 centov na autobus, nepomohli by ste mi, nenašli by ste?“ Verte, či neverte, ale mal 50 percentnú úspešnosť. V priebehu tej mojej desaťminútovky stihol vybaviť štyroch prišelcov. Dvaja mu uvedenú sumu darovali. Jeden z nich sa dokonca spýtal, či mu stačí toľko a žobrajúci muž mu odpovedal: „Jasné, že potrebujem viac.“ Neviem, či mu dal viac, v tme sa to nedalo vidieť. Druhá polovica opýtaných žobráka vypoklonkovala. Jeden pán s malou dcérkou mu odvetil, že nemá a ďalší drzo odvrkol, že mu nedá ani cent. Urobte si názor, aký chcete, ale jav žobráctva sa akosi medzi nami rozmohol. Ak by tento muž pokračoval vo svojej činnosti spomínaným tempom, tak za hodinu mal šancu vydrankať aj desať eur. To je slušný zárobkový podnik a dobrý biznis, veď toľko vy nikde nezarobíte. Kto vám dá pre nič a za nič takú sumu? A tento akože úbožiak, čo zneužíva naivných ľudí, má vcelku ľahko zarobené celkom pekné peniaze. Podarený prefíkanec to je. V tom už prichádzal sused so ženou, tak som im opísal scenár podnikateľa. Sused poznamenal: „Minule som ho videl, ako si kupoval fľašu alkoholu.“ Tak nech mu Pán Boh pomáha!
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Predražené predsedníctvo a kauzu Evka prešetrí NAKA

Na polícii bola desiateho januára vypovedať Zuzana Hlávková. Stalo sa tak ešte predtým, ako bol prípad posunutý elitným policajtom.

KOMENTÁRE

V politike, tak ako v hazarde, je výsledok vopred jasný

Aké osoby sú v pozadí hazardu?


Už ste čítali?