Svätá Katarína Alexandrijská - patrónka našej obce a farnosti

Autor: Peter Ďuroška | 25.11.2011 o 17:03 | Karma článku: 5,88 | Prečítané:  1021x

Patrónkou obce Rosina i rovnomennej farnosti je svätá Katarína Alexandrijská. Obec Rosina sa na základe prvej písomnej zmienky spomína v roku 1341. Farnosť tu bola zriadená už v roku 1400. Dnes sú teda podľa kalendára obecné a farské hody.

Presné historické správy o svätej Kataríne nám chýbajú. Údajne pochádzala z veľkomesta Alexandrie v Egypte. Bola veľmi vzdelaná, krásna a atraktívna. Najstarší legendárny opis jej umučenia pochádza zo 6. - 7. storočia. Ako dátum jej smrti býva uvádzaný dátum 24. alebo 25. november roku 305. Je patrónkou teológov, filozofov, študentiek, kazateľov, väzňov, mlynárov, kolárov. Je isté iba to, že už veľmi skoro ju uctievali vo východnej Cirkvi a od čias križiackych výprav bola uctievaná aj na Západe. Poznáme legendu o jej mučeníctve. Počas prenasledovania kresťanov za Maxencia mala robiť cisárovi výčitky pre jeho krutosť. Cisár si povolal 50 filozofov, aby ju presvedčili, ale ani jeden z nich to nedokázal. Práve naopak, ona zasiala do ich učenia pochybnosti. Katarínu odsúdili na smrť, lebo nechcela obetovať pohanským bohom. Lámali ju v kolese, a keď sa koleso rozsypalo, sťali jej hlavu. Jej telo by malo byť uložené v katarínskom kláštore na Sinaji. Vo všeobecnom cirkevnom kalendári spomienka na ňu vypadla, ale vzhľadom na rozšírenosť jej úcty u nás, podobne ako v Nemecku, Svätá Stolica ju schválila pre náš regionálny kalendár. Mimoriadnym ctiteľom svätej Kataríny bol v Čechách kráľ Karol IV. Ku jej cti dal vybudovať kaplnku na hrade Karlštejn. Tiež žiadal, aby v Čechách deň jej smrti bol zasväteným sviatkom. Katarína sa nám predstavuje v legendárnom Passio - "Umučení". Gréci ju nazývali "Aikateríne", čo znamená "stále čistá". Taká i bola. Vznešená alexandrijská deva odmietla ponuku samého cisára, čo vtedy bolo veľkou urážkou. Nezľakla sa predstúpiť pred neho a varovať ho pred modloslužobníctvom, do ktorého nútil celý národ. Cisár žasol nad jej dôvodmi a smelosťou. Aby ju odradil a ponížil, pozval ju na zasadanie najväčších mudrcov krajiny. Múdra Katarína všetkých učencov umlčala. Bola zbehlá vo vedách sveta, ale predovšetkým poznala náuku Svätého Písma. Vedela brániť rovnako umom ako i srdcom náuku Ježiša Krista aj pred mocnými a učenými tohto sveta. Cisár sa rozzúril nad fiaskom svojich učencov a svätú pannu odsúdil na krutú smrť. Koleso s ostrými hrotmi sa však pri jej lámaní rozpadlo. Potom ju sťali. Pred smrťou pripravila ešte cisárovu manželku na mučenícku smrť, lebo ona na rozdiel od samotného cisára prijala evanjelium. Sinajskí mnísi odniesli Katarínine telo na vrch Sinaj, kde ju so všetkou úctou pochovali. Katarína pred protivníkmi chránila mnohých ďalších, bratov i sestry. Štúdium a znalosť Svätého Písma jej v tom pomáhali. Tou mierou, akou milovala Boha, milovala i svojich blížnych a všetkých chcela rovnako zachrániť pre večný život. Je otázkou pre každého z nás, či práve toto nechýba v súčasnosti našej kresťanskej orientácii. Poprosme sväticu, ktorej spomienku dnes slávime o príhovor a spoločne sa modlíme: "Bože, prameň múdrosti a sily, svojim verným zjavuješ moc svojho milosrdenstva, na príhovor svätej Kataríny nám pomáhaj obstáť v skúškach života a v každej núdzi nám daj pocítiť tvoju láskavú pomoc."
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?