Hľadajme najprv Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť

Autor: Peter Ďuroška | 20.11.2011 o 11:26 | Karma článku: 5,90 | Prečítané:  693x

Poslednou nedeľou v období cez rok vrcholí liturgický cirkevný rok. V tento deň veriaci kresťania slávia sviatok Krista Kráľa, Pána celého sveta a vesmíru. V dnešnom úryvku z evanjelia je Ježiš predstavený ako sudca sveta.

Hovorí: čokoľvek ste urobili alebo neurobili jednému z mojich najmenších bratov, mne ste to urobili resp. neurobili. Dotýka sa to skutkov telesného milosrdenstva, ktoré sú prejavom našej ľudskosti, dobrej vôle, obetavosti a ochoty voči núdznym. Bol som hladný a dali ste mi jesť, bol som smädný a dali ste mi piť, ako pocestný a pritúlili ste ma, nahý a zaodeli ste ma, chorý a navštívili ste ma, v žalári a prišli ste za mnou. Tým, ktorí mu preukázali službu, čo i najnepatrnejšiu ako je napríklad podanie pohára ovlažujúcej vody, povie: „Poďte požehnaní a zaujmite Kráľovstvo, ktoré je pre vás pripravené od stvorenia sveta.“ Ježišove kráľovstvo je duchovnej podstaty, je to Božie kráľovstvo, večné a vesmírne – pravdy a života, svätosti a milosti, spravodlivosti, lásky a pokoja. Riadi sa pozitívnymi hodnotami, ktoré vychádzajú od samého Boha a sú zaznamenané v evanjeliu. Svoj pôvod však majú v samotnej ľudskej prirodzenosti. Z nej totižto pochádzajú skutky pomoci blížnym spomínané vyššie. Jedná sa vlastne o medziľudské vzťahy, ktorých sme schopní. Či v našom vnútri, v mysli a srdci, sú na prvom mieste morálne zásady, mravné princípy, ktoré predstavujú dobro. Či dokážeme praktizovať zákony vzájomnej úcty a lásky. Takto prostredníctvom nich môže byť Božie kráľovstvo už teraz v nás prítomné. Veď Kristus je v každom človeku, aj v tom najbiednejšom a najúbohejšom. O svojom kráľovstve rozpráva Ježiš v dialógu s Pilátom pri vlastnom súdnom procese. Keď sa Pilát opýtal Ježiša, či je židovský kráľ, on mu odpovedá, či to hovorí sám od seba alebo mu to iní povedali o ňom. Ježiš pokračuje: moje kráľovstvo nie je stadiaľto, nie je z tohto sveta, lebo keby bolo, tak moji služobníci by sa bili za mňa. Pilát potom ešte raz položí otázku a povie: „Tak predsa si kráľ?“ A Ježiš vyznáva: „Áno, som kráľ, ako hovoríš. Ja som sa preto narodil a preto som prišiel na svet, aby som vydal svedectvo pravde. Každý, kto je z pravdy, počúva môj hlas.“ Nie je jednoduché v dnešnom modernom svete počúvať Pánov hlas, lebo má náročné požiadavky, vskutku niekedy v našich podmienkach až nesplniteľné. Predsa sa však oplatí za jeho kráľovstvo bojovať a má zmysel prinášať obety, i obete, lebo dáva šťastiu krídla a slobode ducha. Rozlet nesmrteľnej duše človeka má svoj cieľ vo večnej sláve Kráľa nekonečného vesmíru a celého sveta. Dnes tohto Ježiša Krista, majestátneho Kráľa neba i zeme, vznešene oslavujeme. Hľadajme teda najprv Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť a ostatné nám bude pridané. Nielen po smrti vo veku budúcom, ale už teraz za času nášho života.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?