Otcovstvo mi omladilo srdce

Autor: Peter Ďuroška | 19.10.2011 o 13:55 | Karma článku: 11,52 | Prečítané:  1017x

Nikto nemôže poznať zmysel života, zmysel sveta, ani zmysel čohokoľvek, kým nemá vlastné dieťa a nemiluje ho. Taká skutočnosť človeku zmení celý vesmír a už nič nebude nikdy presne také isté, ako to bolo predtým.

Každé novonarodené dieťa, ktoré príde na našu planétu Zem, je dôkazom, že Boh má ešte dôveru v tento svet. Každé jedno dieťa je dokonca akoby krajšie, ako to predchádzajúce. Milujem svojho syna, ale keďže už navštevuje materskú škôlku, trávim s ním už menej času, ako s mladšou dcérkou. S ňou trávievam skoro celý deň a ešte akosi viac mi prirástla k môjmu srdcu. Aj dnes, keď sme zostali doma sami dvaja, zahrnula ma obrovskou pozornosťou. Hoci si neustále niečo vypytovala, najprv to bolo cucu (cukrík), potom slovkom eťe (ešte) zase bobuľky zrelého hrozna, z ktorého vycuciavala iba šťavu, neskôr sledovala ako pripravujem obed a hovorila ťem (chcem). A po obede, keď sme si ľahli k odpočinku, mi prítulne hovorila pi (spi). Vystískal som ju od radosti, že je taká krásna a na necelé dva rôčky rozumná. Držal som si ju v náručí a odmenou mi boli nádherné božteky malého nežného stvorenia. Voňal som jej vlásky a na hlave cítil dotyk drobných rúčok, ktorými mi naťahovala uši, vykrúcala nos a strkala palčeky do očí. Milujem moje deti takou veľkou láskou, akou som len schopný milovať, teda ľúbim ich čo najviac, ako len vládzem. Žijem pre moje deti, pre manželku, pre moju rodinu. Sú pre mňa všetkým, stredom vesmíru, ktorý nás obklopuje. Avšak uvedomujem si, že pri týchto drobcoch nefungujú pomaly už žiadne pravidlá. Dokázali obrátiť môj svet naruby, hore nohami a postavili ho na hlavu. Majú nad nami moc, úplne nás ovládajú, aj keď si to ešte nedokážu vysvetliť. Ale my to vieme, že svojím úsmevom nás držia v hrsti. No neurobte to, čo im vidíte na očiach. Vedia s nevinným pohľadom obmäkčiť aj tvrdé ľudské srdcia. Vkladajú do nás absolútnu dôveru, lebo pri nás zažívajú pocit istoty a bezpečia. Až teraz dokážem pochopiť, aké ťažké to mala naša mama, keď nám otecko zomrel. Ja som mal iba päť rokov, mladšie sestry dokonca iba štyri a tri roky. Jej statočnosť je ešte aj dnes na obdiv, keď už všetci máme svoje rodiny a ona vnúčatá. Po smrti otca ochorela, a predsa trpko skúšaná osudom nás bez reptania vychovávala. A aj vychovala. Z invalidného dôchodku to vôbec nebolo jednoduché. Sama si odriekala, aby sme my mali. Žena, ktorej vždy pomáhala viera v Boha. Bez nej by to asi nedokázala. Každé dieťa je vzácnejšie a cennejšie než všetky divy vesmíru. Radujeme sa z ich pokrokov, nových objavov, z ich preskúmavania života. Milujeme ich hlbokými citmi lásky a neľutujeme mnohé prebdené noci pri rôznych chorobách. S nežnosťou ich prikrývame, keď spia rozkopané v posteli. Čo by som pre vás deťúrence moje neurobil? Veď ste mi život naplnili zmyslom. Vy ste môj nový život. Otcovstvo mi omladilo srdce.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?