Z brožúry o 75. výročí založenia OŠK Rosina

Autor: Peter Ďuroška | 30.9.2011 o 8:31 | Karma článku: 2,86 | Prečítané:  511x

Po krátkej prestávke na tému športu v našej obci pokračujem v zverejňovaní histórie založenia organizovanej telovýchovy u nás, teda v dejinách predchodcov súčasného Obecného športového klubu Rosina.

Pokračovanie z minulého blogu o 75-ročnej histórii OŠK Rosina: Založenie tejto organizácie nebolo však po vôli obecnému zastupiteľstvu ani samotnému miestnemu farárovi, lebo odvádzalo pozornosť katolíckej mládeže iným smerom. Keďže pán Beňadik bol sám aktívnym futbalistom, v časti dolnej Skotne bolo vybudované ihrisko s už dvoma postavenými drevenými bránami. Tu sa konali prvé oficiálne futbalové stretnutia ŠK Rosina v dresoch žlto-zelenej farby, na ktoré sa skladali samotní hráči. Tiež prispievali na zakúpenie riadnej zápasovej lopty. Objavili sa tu po prvýkrát aj kopačky, ktoré zhotovoval sám Beňadik, nakoľko to bolo súčasťou jeho remesla. Na jednej strane tu bol teda zastúpený šport pod záštitou ŠK a na strane druhej bola založená organizácia s nádychom prívržencov nastupujúceho totalitného komunistického režimu a socialistického politického systému. Postupom času vyrástli ďalší futbalisti, ktorí odpracovali mnoho brigádnických hodín na utvorení hracej plochy a zhotovovaní nových brán, pretože tie boli často krát neprajníkmi spílené a odrezané zo zeme. Takýmito priekopníkmi futbalu vtedy boli Tomáš Bukovinský, Štefan Chovan, Štefan Bičanovský, Ondrej Bukovinský a iní obetavci. Od roku 1938 mala už celá telovýchovná jednota pomenovanie „SOKOL“. V obnovenom a doplnenom mužstve hrali okrem vyššie spomínaných aj ďalší hráči v nasledovnom zložení: Peter Málik (kapitán), Ľudovít Holeša, Cyril Valica, Ľudovít Beniač, Anton Valica, František Babík, Rudolf Machovský, Ladislav Majerík, Karol Majtán, Pavol Babík, Anton Janík, Milan Machovský, Lackovič z Veľkého Rovného. Vznikom a nastolením Slovenského štátu bola činnosť organizácie Sokol zakázaná. Po jej rozpustení sa utvoril športový oddiel Fatran Rosina. Aj ten bol neskoršie rozpustený z dôvodu, že hrával provokačne v dresoch a trenírkach vtedy protirežimových červených farieb. Potom vznikla organizácia „OROL“, ktorá však nebola tak veľmi podporovaná zo strany mladých ľudí. V roku 1938 boli všetky organizované súťaže rozpustené pod vplyvom pohnutých politických udalostí. Hrala sa iba provizórna okresná súťaž. V rokoch 1939 – 1944 bola zriadená Žilinská futbalová župa, ktorá zastrešovala pokračovanie organizovania súťaží.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Predražené predsedníctvo a kauzu Evka prešetrí NAKA

Na polícii bola desiateho januára vypovedať Zuzana Hlávková. Stalo sa tak ešte predtým, ako bol prípad posunutý elitným policajtom.

KOMENTÁRE

V politike, tak ako v hazarde, je výsledok vopred jasný

Aké osoby sú v pozadí hazardu?


Už ste čítali?