Slávne meno Márie v srdciach našich nech žije

Autor: Peter Ďuroška | 12.9.2011 o 12:20 | (upravené 12.9.2011 o 12:27) Karma článku: 9,66 | Prečítané:  1750x

Druhý v rade sviatkov „Mariánskeho týždňa“ je dnešný sviatok Mena Panny Márie. Cirkev ho zaradila do kalendára nadväzne na sviatok jej narodenia. Dnešná spomienka na Máriino meno bola zavedená v 16. storočí v Španielsku. V 17. storočí ju pápež Inocent XI. ustanovil pre celú západnú Cirkev (r. 1683 na znak poďakovania za víťazstvo nad Turkami pri Viedni).

V rímskom všeobecnom kalendári z roku 1970 sa tento sviatok neuvádza, lebo sa považoval za duplicitný s predchádzajúcim. Z historických dôvodov i pre obľubu kresťanského ľudu sa v regionálnych kalendároch s povolením Apoštolskej Stolice zachováva, na pamiatku tej ženy, ktorá ho naplnila vznešenosťou. Posledný v rade sviatkov "Mariánskeho týždňa" je pre slovenský národ najvýznamnejší. Náš ľud Sedembolestnú Pannu Máriu uctieva ako patrónku Slovenska. Úcta bolestí Matky Božej sa opiera o Simeonovo proroctvo v Lukášovom evanjeliu - "tvoju vlastnú dušu prenikne meč, aby vyšlo najavo zmýšľanie mnohých sŕdc". Počiatky tejto úcty siahajú do stredoveku, u nás na Slovensku do polovice 16. storočia. Pápež Benedikt XIII. V roku 1727 povolil, aby Slováci osobitne uctievali Sedembolestnú Pannu Máriu, ako patrónku Slovenska. V roku 1927 na žiadosť slovenských biskupov Posvätná kongregácia obradov v Ríme dovolila pripájať k loretánskym litániám invokáciu s modlitbou z tohto sviatku. Stredobodom úcty Sedembolestnej na Slovensku sa stal šaštínsky pútnický chrám. Keď ho v roku 1964 pápež Pavol VI. vyznačil titulom "basilica minor", stal sa národnou svätyňou. Slovenský národ si veľmi ctí svoju trpiacu Matku, lebo zakúsil vo svojich dejinách veľa utrpenia. Ona vždy preukazovala nášmu ľudu útechu v trápeniach a pomoc v nebezpečenstvách. Ani teraz neprestáva orodovať za nás, keď pod jej ochranou kráčame cestou života. Jej sláva zušľachťuje celé ľudské pokolenie, a tak má v plnej miere účasť na našich osudoch. Obdivuhodne ju ospevuje Dante Alighieri: "Ty si tá, čo si tak veľmi zušľachtila ľudskú prirodzenosť, že jej Tvorca nepohrdol stať sa jej tvorom". A pápež Pavol VI. V apoštolskej exhortácii o mariánskom kulte z roku 1974 - "Marialis cultus" dodáva: "Boh jej urobil veľké veci, miloval ju kvôli sebe a miloval ju kvôli nám, daroval ju sebe a daroval ju nám". To urobil Boh i z lásky k tebe, človek - miluj Máriu a vzývaj ju! Význam osoby Matky Božej v dejinách spásy sa neprejavuje len medzi veriacimi ľuďmi, ale sa odzrkadľuje aj v teológii a v liturgii celej Cirkvi. Aj na Slovensku je veľa nositeliek tohto slávneho tradicionalistického mena. Ono je medzi ľuďmi veľmi populárne, lebo samo o sebe je vznešené. Ukrýva totižto v sebe krásu tej, ktorá ho posvätila svojím príkladným čnostným životom. Všetko najlepšie, naše drahé Márie!
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Predražené predsedníctvo a kauzu Evka prešetrí NAKA

Na polícii bola desiateho januára vypovedať Zuzana Hlávková. Stalo sa tak ešte predtým, ako bol prípad posunutý elitným policajtom.

KOMENTÁRE

V politike, tak ako v hazarde, je výsledok vopred jasný

Aké osoby sú v pozadí hazardu?


Už ste čítali?