Malé evanjelium v pozdrave "LOR" - spomienka na pátra Angelusa

Autor: Peter Ďuroška | 6.9.2011 o 11:05 | Karma článku: 9,71 | Prečítané:  1136x

V seminári som spoznal úžasného človeka pátra Angelusa Sénašiho. Chodil na teologickú fakultu každé dva týždne spovedať bohoslovcov. Mal povesť muža veľkej zbožnosti a chýru osobnej svätosti.

Okolo rúk mal stále omotaný ruženec, ktorý sa neprestajne modlil a meditoval jeho tajomstvá. A svojím životom to aj naozaj dokazoval. Bol to rehoľník opravdivej žitej viery a nadovšetko obrovskej pokory. Pred posluchárňou, v ktorej spovedával, vždy čakalo v zástupe veľa študentov teológie. Chceli sa s ním predovšetkým stretnúť, porozprávať, vypočuť duchovné rady, nabrať skúsenosti zo života pravého svedka evanjelia. Ostatní kňazi už mali dávno odslúžené svoje povinnosti, ale on ešte stále trpezlivo sedel a načúval problémom i vyznaniam budúcich duchovných otcov. Naučil nás zdraviť sa pozdravom „LOR“. Bola to skratka jeho 3 x 3 slovných spojení. Ihneď to vysvetlím. Totižto tento jednoduchý pozdrav skrýva v sebe tri pravdivé výroky. Posúďte sami a skúste o nich porozmýšľať. Tri „L“ znamenajú – láska ľútostivá lieči, tri „O“ značia – obetavosť otvára oči a tri „R“ hovoria, že radosť rozdávaním rastie. V časoch totalitného režimu mali tieto frázy symbolický význam. Ukrývali pred prenasledovateľmi kresťanov hlboké duchovné pravdy. Čo mohla štátna moc a bezpečnosť vedieť, čo obsahuje zvolanie LOR. Nevyzeralo to, že by to mohlo byť niečo protištátne, či protirežimové. Alebo ďalšie tajné pozdravenia: PST – pokoj s tebou, AHOJ – aj hriešnikom odpúšťa Ježiš. Boží muž, človek s úprimným a čistým srdcom, duchovný vodca páter Angelus vedel, čo robí. Zasieval semienka pravdy, či zrnká múdrosti do pôdy hladných duší túžiacich v dobe zúriaceho komunizmu po Bohu. Dnes s odstupom dvadsiatich rokov viem, že nie márne, ale cieľavedome a zmysluplne. Páter Angelus, ktorý bol tu na zemi anjelom v ľudskom tele, určite dnes oroduje za nás v nebi a teší sa, že jeho skromný odkaz viery žije v nás naďalej. Veľmi rád odovzdávam jeho posolstvá ďalšej generácii študujúcej mládeže.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Predražené predsedníctvo a kauzu Evka prešetrí NAKA

Na polícii bola desiateho januára vypovedať Zuzana Hlávková. Stalo sa tak ešte predtým, ako bol prípad posunutý elitným policajtom.

KOMENTÁRE

V politike, tak ako v hazarde, je výsledok vopred jasný

Aké osoby sú v pozadí hazardu?


Už ste čítali?