Oddnes ako otec na materskej dovolenke

Autor: Peter Ďuroška | 1.8.2011 o 13:12 | Karma článku: 13,93 | Prečítané:  2702x

Dnes som sa stal matkou. Je to čudné, ale je to tak. Oddnes som totižto doma z dôvodu materskej dovolenky. V zmysle zákona o sociálnom poistení a jeho novelizovaných doplnkov platných od 1. januára tohto roku má iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období najmenej 28 týždňov od vzniku nároku na materské.

Pod iným poistencom sa rozumie aj otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr však po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, a ak matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok. Nárok na materské trvá do uplynutia celkového obdobia trvania nároku na materské, najdlhšie do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa. Pozitívne zmeny uvedeného zákona v prospech oboch rodičov umožňujú otcovi stať sa akoby mamou a čerpať materskú dovolenku už do troch rokov veku dieťaťa. Doteraz to zákon povoľoval iba po dobu prvých osem mesiacov života dieťatka. Síce ešte nie sme v našej spoločnosti celkom na to zvyknutí, ale prvé lastovičky sú predzvesťou, že sa pohľad na túto vec mení podľa požiadaviek modernej doby. Prípady otcov na materskej sa dnes množia, zvlášť keď má žena lepšie a výnosnejšie zamestnanie a je ochotná dohodnúť sa na výchove s osobou, do ktorej starostlivosti bude dieťa zverené. Dnes je to niekedy aj nevyhnutnosť, ak chcú z platu vyžiť a popri tom na úrovni i trochu slušne žiť. Určite zaznejú mnohé hlasy proti, že žena je na to predurčená, aby sa starala o rodinu, teda doma o malé deti. Že živiteľom má byť muž. Ale dnes je doba raz už taká, že si častokrát nenavyberáme a prispôsobíme sa životnej situácii. Rovnoprávnosť sa prejavuje aj v tomto smere. Veď koľko úspešných žien, matiek malých detí, behá po svete. A muži ich v tom ešte podporujú. Musím sa priznať, že až vtedy, keď človek zistí koľko námahy žena vydá a vynaloží pri výchove a starostlivosti o deti, až vtedy pochopí koľko jej dlhuje. Je to naozaj tak. V skutočnosti muž ani nevie, čo to všetko obnáša, aké obety a sebazaprenia. Len také niečo, ako dať deťom najesť, uvariť im, pohrať sa s nimi, a potom poodkladať všetky rozhádzané hračky a upratať narobený neporiadok z jedla. Alebo tak ako teraz pred chvíľkou, musel som ich uložiť spať na poobedný odpočinok. Malá v posteli nechcela zaspať, plakala. So vzlykotom mi už hovorila: „Mama!“. Spomínala samozrejme manželku. Zobral som ju do náručia a keď usnula, ľahol som si s ňou. Spinkala mi s hlavičkou na hrudi (s malým som takto oddychoval pravidelne) a uško mala na mojom srdiečku. V duchu som si pomyslel: „Spinkaj, maličká, s láskou bije tiež aj pre teba.“ Vedľa nás zaspinkal aj náš synček, ktorý bude od septembra navštevovať škôlku. Teraz čakáme na maminku, kedy príde z mesta. Tešíme sa na jej príchod. Hlavne ony, deti. Čo im dobré prinesie, lebo čosi nasľubovala. Dietky moje, ak sa vám teda nebudem páčiť ako vaša mama, milujte ma aspoň ako svojho otca.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?