O zákernosti ľudskej zloby

Autor: Peter Ďuroška | 9.6.2011 o 9:39 | Karma článku: 7,84 | Prečítané:  2706x

Každá ľudská zloba má korene v nedokonalosti človeka. Síce po stránke telesnej je rozumný pán tvorstva takmer dokonalý, ale po stránke charakterovej sa dokáže dopustiť najstrašnejších podlostí.

Predstavte si, aké by to bolo, keby naše kladné vlastnosti vydávali príjemnú vôňu a negatívne by zas naopak z nás poriadne zapáchali (príkladmo trebárs tak ako cítime pot alebo keď z nás vyjdú biologické plyny). To by obraz sveta vyzeral asi hrozne. Zrejme by sme sa najčastejšie jeden druhému vyhýbali a nedohadovali by sme si žiadne stretnutia a schôdzky. Čo by to bola za explózia, keby sme sa zúčastnili na nejakom zhromaždení, manifestácii, či štrajku? Ešteže je skutočnosť iná. Aj keď to nemá za následok opísaný scenár, predsa ľudská zloba sa bytostne dotýka každého z nás. A hoci sa momentálne nemusí navonok prejavovať, skrýva sa a drieme hlboko v našom vnútri. Najlepšie by bolo, keby sa nikdy neprebudila. Ale to by sme nemohli byť ľuďmi z mäsa a kostí s oslabenou vôľou. V tom je zákernosť zloby, že pôsobí skryto, potajme, neviditeľne a hlavne nenápadne. Všetci nosíme na svojom čele hrozné Kainovo znamenie zloby. Keď na sebe zakusujeme zlobu, zároveň preciťujeme aj našu zlosť, ktorú sme zapríčinili iným. Ľudia zloby sú v prvom rade tí, ktorí nie sú schopní vidieť zlo v sebe. Ktorí si nedokážu priznať vlastné chyby a väčšinou ich hľadajú v iných a na tých si vlastnú zlosť aj vyvršujú. Zlo v nich prebúdza ničivú silu a sú presvedčení, že oni sami ničia istú formu zla, ktorá nezapadá do ich neomylnej koncepcie. Takýmto slaboduchým ľuďom chýba predovšetkým vlastná sebareflexia. Ich srd a hnev často krát prerastá až do nenávisti, či nevraživosti. Vo svojom živote sme zlobu veľmi šikovne zamaskovali za údajné dobro. Prispôsobili sme tomu aj svedomie. Skrylo sa za potrebnú mamonu, za výhodné spoločenské postavenie, za extrémne zážitky, za nevyhnutný úspech... „Boh nemôže dovoliť žiadne zlo bez toho, aby ho nepretvoril v ešte väčšie dobro“ (sv. Augustín). Berme si za vzor veľkodušných ľudí, ktorí dokážu odpúšťať bez problému, rýchlo zabúdajú na krivdy a skrivodlivosť. Naopak nízko zmýšľajúcich, neprestajne druhých obviňujúcich, čo stále jatria možno už aj zahojené rany, za tých sa modlime. Aby sa čo najskôr spamätali.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?