Najstaršie správy a záznamy o obci Rosina - pokračovanie

Autor: Peter Ďuroška | 6.6.2011 o 14:56 | (upravené 13.9.2012 o 9:43) Karma článku: 4,81 | Prečítané:  836x

V roku 1598 bolo v Rosine iba 28 domov. Matriky má fara od roku 1678. Rok 1645, kedy bol postavený kostol, potvrdzuje kanonická vizitácia z roku 1713, preto ho môžeme prijať s určitosťou. "Zo štedrosti pána dediča, znamenitého a vznešeného, blahej pamäti Ladislava Révaya bol postavený bez všetkého vena pred 70 rokmi, nie je konsekrovaný, jeho terajšími ručiteľmi sú dp. pátri zo SJ (Spoločnosti Ježišovej), ktorí majú sídlo v Žiline.” Jezuiti, ktorí mali rezidenciu v Žiline, získali roku 1685 v Rosine niektoré majetky. Podporoval ich gróf Pavol Esterházy, majiteľ panstva Strečno. Do našej obce prišli okolo roku 1725 a obývali chalupu na hornom konci. Pričinili sa o postavenie kaplnky sv. Jozefa na Lipovci. Dostavaná bola v roku 1730 a v súčasnosti je najstaršou existujúcou stavbou v obci, ako to potvrdzuje obecná kronika. Ich účinkovanie môžeme predpokladať do roku 1773, kedy bol rád jezuitov pápežom zrušený. Po jeho obnovení v roku 1814 sa pôsobenie v Rosine už neobnovilo, lebo tu stratili všetky majetky. Opis kostolíka bol nasledovný: ”Bol postavený asi 130–140 krokov severozápadne od dnešného kostola, na pravom brehu potôčka Rosinky a pri ústi mlynského jarku.

Kostol bol úplne drevený, mal tiež vyrezávaný drevený chórus a tam súci malý varhanček mal 4 oktávy. Mal tiež drevenú vežu, na ktorej viseli 4 zvončeky. Okolo kostola bol cintorín, ktorý bol ohraničený múrom. Vedľa kostola bola postavená drevená, slamou krytá škola.” Tento zápis sa nachádza v kronike DHZ, ktorá ho preberá z kanonickej vizitácie našej farnosti, vykonanej biskupom Jozefom Vurumom v roku 1828. Kanonické vizitácie sú záznamy, ktoré podávajú faktické údaje o farnosti z predchádzajúceho obdobia, súčasný stav, mená farárov, ktorí tu pôsobili a iné zaujímavosti. Niektoré sú zaznamenané aj na farskom úrade. A u nás je najznámejšia kanonická vizitácia z roku 1713 v slovenskom prepise. Vzácna je aj spomínaná vizitácia z roku 1828, pretože obsahuje zoznam duchovných správcov farnosti, ako po sebe nasledovali, od roku 1668. Zmienky spomínajú stavbu kostola (už súčasného) a sakrálnych objektov na území farnosti. Tiež sa tu dokumentuje rok 1514, ako rok postavenia starej fary.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?