Pokračovanie povesti o Rosine

Autor: Peter Ďuroška | 29.5.2011 o 10:40 | (upravené 29.5.2011 o 14:26) Karma článku: 4,32 | Prečítané:  441x

Šľachtic sa išiel rozlúčiť s Rosinou, ktorá medzitým porodila chlapčeka, v ktorého žilách prúdila jeho vznešená krv. Sľúbil jej, že sa vráti a vezme si ju za manželku. Zhromaždil celú osadu, bohato ju obdaril a žiadal, aby jeho mladú Rosinu a chlapčeka chránili pred všetkými hrozbami a nebezpečenstvom. Osadníci všetci do jedného prisahali, že ich budú chrániť proti každému a všetkému, čo by ich mohlo ohroziť, hoci aj s obetovaním vlastného života. Prísaha to bola veľmi úprimná, pretože mladého pána si všetci vážili a ctili a Rosinu pre jej krotkú a jemnú povahu veľmi milovali. Po odchode mladého zemepána neprajný šafár oznámil panstvu sprisahanie sedliakov, vymohol si kruté zaobchádzanie s nimi. Upriamil sa hlavne na Rosinu a jej dieťa. Plieskanie korbáča bolo na dennom poriadku, ale osadníci zostali verní prísahe a pokiaľ to bolo možné nastavili aj vlastné telá proti ranám, ktoré boli určené Rosine. Keďže nepokoje a vzbury boli časté, panstvo nehovorilo inak iba o Rosininej bagáži a o Rosininých sprisahancoch. Neskoršie začali volať celú osadu Rosina. Panstvo, vidiac, že Rosina zostáva verná šľachticovi a že dieťa sa im môže stať neskôr nepohodlným, rozhodli sa zničiť ho

alebo aspoň odlúčiť od matky. Keď to nešlo po dobrom, nenásilím a sľubmi, chceli ho uniesť a odcudziť. Osadníci dávali dobrý pozor na Rosinu, preto niet divu, že únos dieťaťa bol spozorovaný. Začal sa boj medzi panským služobníctvom a hajdúchmi na jednej strane a osadníkmi, ozbrojenými kosami a lopatami, na strane druhej. Boj bol krutý a výsledok smutný. Osadníci boli povraždení alebo odvlečení do hradného žalára (hladomorne). Rosinine dieťa počas boja zahynulo a Rosina určená k vnútorným hradným službám, zakrátko následkom žiaľu a zlého zaobchádzania takisto prišla o život. Zvesť o tejto udalosti sa rýchlo šírila v bližších i vzdialených osadách (aj skreslene), a tak sa utvorila gloriola hrdinskosti nad Rosinou. Široko-ďaleko potom menovali vyvraždenú osadu ”Rosina”. Takto sa traduje vznik názvu našej obce. Mladý zemepán po vstupe do služieb kráľa sa v zármutku nad nešťastnou láskou pripojil k vojsku, ktoré bojovalo proti Turkom. Hľadal smrť a bol všade tam, kde sa táto v najväčšej miere rozdávala. No nebolo mu to súdené. Zásluhou nebojácnosti a obetavosti kráľ vyhovel jeho žiadosti o povýšenie Rosiny do stavu šľachtického, aby sa mohol s ňou oženiť. Keď sa s radosťou vrátil na hrad a dozvedel sa smutnú správu o vyvraždení osady a o smrti Rosiny s dieťaťom, v roztrpčenosti nad touto skutočnosťou preklial hrad, opustil rod a odišiel do hôr, kde sa stal pustovníkom. Hovorí sa, že od tých čias, keď sa na lietavský hrad blížilo nejaké nešťastie, objavil sa predtým pustovník so zdvihnutým prstom, aby upozornil na nebezpečenstvo. Ľudová povesť, akých tisíce kolujú po našom okolí. Nevieme, čo je v nich pravdivé a či hlavné postavy skutočne jestvovali. Na tom však nezáleží, pretože ľudovú povesť nemožno uviesť ako historický fakt. Obsahuje napriek tomu v sebe čaro minulosti v príbehoch ľudových rozprávačov, romantiku zašlých čias a čo je najdôležitejšie, aspoň z časti zachytáva to, na čo sa dnes už nikto nepamätá – vznik názvu našej rodnej obce, nášho súčasného domova. Podstatné je však, že zachytáva kúsok aj z nás samých. To znamená kúsok z našej vlastnej osobnej histórie.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?