Buďme hrdí na svoju rodnú otčinu 2

Autor: Peter Ďuroška | 27.5.2011 o 9:39 | (upravené 27.5.2011 o 9:46) Karma článku: 4,42 | Prečítané:  787x

Z histórie nášho rodného kraja. Kronika dobrovoľného hasičského zboru v Rosine uvádza: "Kraj prechádzal z rúk do rúk, majitelia sa menili často, i v husitských dobách a tesne nasledujúcich hral dôležitú úlohu.“ O pravdivosti tohto tvrdenia svedčí kanonická vizitácia z r. 1828, kde sa doslova uvádza: „Pôvod fary a jej obsadenia sa nedá presne zistiť, lebo počas bojov Tökölyho, Rákoczyho, lutherovských, kalvínskych a husitských vojen sa mnohé dôležité zápisy stratili. Rosina bola od hrôz týchto bojov pomerne dosť dobre uchránená, ale susediace Trnové im padlo za obeť.“ Odkiaľ pochádza pomenovanie osady Rosina sa tiež nedá spoľahlivo zistiť. Niektoré obce si v ústnom podaní a v povestiach zachovali svoj pôvod a dobu vzniku, ale u nás nebolo nikoho, kto by takú povesť poznal. Uvádza sa, že obec dostala meno od prírodného zjavu, keď sa v doline okolo potoka usádza väčšia a výdatnejšia rosa ako kdekoľvek inde v okolí. Z toho pochádzalo aj pomaďarčené názvoslovie obce "Harmatos“ (po maďarsky harmat – znamená rosa). Podáva sa aj také vysvetlenie, že niektorý majiteľ, či držiteľ tejto osady sa menoval Rossi, čo je však málo pravdepodobné. Kronikár DHZ Mikuláš Littera zaznamenal

v hasičskej kronike: "Najkrajšiu povesť o tomto (o názve obce) som počul od svojho ujca Mikuláša Litteru st. učiteľa v Plevníku, ktorý bol vášnivým zberateľom ľudových povestí, hoci nie ničím podložená.“ Povesť je pozoruhodná a zaslúži si, aby ju všetci poznali. Mladý šľachtic z rodu lietavských pánov, potulujúc sa na koni po rozsiahlom panstve, bol svedkom udalosti, keď jeden šafár nechal pandúrom zbiť mladé, celkom obnažené dievča, preto, lebo mu nechcelo byť po vôli a dopustilo sa voľajakého malého priestupku. Mladý šľachtic dievča vyslobodil, šafára vlastnoručne potrestal a k dievčaťu poslal hradného ránhojiča, aby ju opatroval. Prípad zanechal v duši šľachetne mysliaceho a neskazeného mladíka viditeľnú stopu, preto sa osobne išiel presvedčiť o postupe liečenia. Dievča bolo krásne, vznešeného výzoru aj vzrastu, dlhé čierne vlasy jej siahali až po kolená, malo výrazné oči, červené líca a jemnú pleť. Niet divu, že mladík zahorel voči nej úprimnou láskou. Začal sa viac zaujímať o osadu, z ktorej pochádzalo dievča a vyhľadával príležitosť priblížiť sa k nej. Dievča menom Rosina (od mena Rosália, ako je v tomto kraji zvykom pridať ku krstnému menu koncovku – ina, napr. Jožina, Štefina, teda aj Rosa – Rosina), vidiac opravdivosť a vážnosť jeho citov, zasiahnutá šípom bôžika Amora, vrhlo sa mu do náručia. Nastali pre nich šťastné a radostné chvíle a dni. No nielen mladý pár, ale aj všetci osadníci sa radovali, lebo mladý šľachtic zakázal bičovanie a išiel im vo všetkom v ústrety, lebo zlomyseľný šafár nemohol zabudnúť na verejné poníženie a prisahal pomstu. Šafár prezradil tento pomer mladého urodzeného pána so sedliackym dievčaťom jeho rodičom, ktorí to však považovali za mladistvý výstrelok ich syna a ďalej sa o túto vec nestarali. Keď však mladík vážne trval na tom, že zostane dievčaťu verný, a keď následok ich lásky bol už zjavný, rozhodli sa rodičia dať svojho syna do služieb kráľa, kde sa mal zoznámiť s dvorným životom, vznešenými dámami a zabudnúť na neuváženú lásku k mladej Rosine. Pokračovanie nabudúce.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?