V čom je ukrytá podstata života?

Autor: Peter Ďuroška | 24.5.2011 o 13:24 | (upravené 13.9.2012 o 9:33) Karma článku: 4,65 | Prečítané:  1267x

V každom jednom novonarodenom dieťati cítime naplnenie samej podstaty života. Ono zmení naše životy v rodine od základu, naše zaužívané zvyky a spôsob existencie. Do všetkého vkladá čosi úplne nové, nepoznané, neobjavené. Každé dieťa prichádzajúce na tento svet je dôkazom toho, že Boh ešte nestratil dôveru v človeka. Dáva nám ďalšiu (koľkú už?) šancu, aby nás polepšil - bytostne i vzťahovo, v spoločenstve rodiny. Až keď človek na vlastné oči uvidí zrod nového človiečika pochopí, že život má ukrytý zmysel v jeho pokračovaní, lebo každé dieťatko je cennejšie než všetko bohatstvo i divy sveta, ba i celého vesmíru. Veď v takýchto deťoch máme stelesnené akoby nadpozemské stvorenia, sťaby anjelské bytosti. Až keď má človek vlastné dieťa pochopí, koľko toho dlhuje svojím rodičom, hoci rodičov si nevyberáme. S dieťaťom musíme mať vždy len a len dobrý úmysel, vždy a všade s ním spravodlivo zaobchádzať. S básnikom môžeme vyznávať - „ v žiari hviezdy rozžala láska sviatky, jak svieca horiaca sú otcovia a matky.“ Veru, niet ničoho cennejšieho pre rodinu ako je nádej novej rodiacej sa nevinnej bytosti. Deti sú pre rodičov akýmsi mostom do neba na tŕnistej púti zvanej život.

Pre kresťanov niet väčšieho zázraku ako vtelenie a zrodenie samého Boha v dieťati z Betlehema. V ňom cítime príťažlivosť neba i života. Toto dieťa sa však nenarodilo iba kvôli sebe. Boží krok z večnosti do času v Synovi je krokom smerom v ústrety k nám, čiže riskantným momentom, že ho neprijmeme, odmietneme, ba dokonca vôbec nezoberieme na vedomie. Boh nás prišiel na túto zem zachrániť od egoizmu, sebectva, aby sme sa vlastným nezáujmom o druhých nezahubili my sami. Boh nám dáva dieťa, ktoré môžeme prijať a postarať sa oň. Chce nechať pulzovať v nás jeho životodarnú miazgu, chce nás ním prežiariť dobrotou a láskou. Aby sa človek k druhému človeku zachoval a správal vždy ako človek. Aby sme Bohu dovolili v nás pestovať práve tie rozmery, ktoré obhajoval a zastával veľký blahoslavený pápež Ján Pavol II. Tie totižto môžu zachrániť ľudstvo, spoločnosť, rodinu i nás samotných. Sú cestou k láske, k ľudskej i k Božej. Veď prečo by nám mal dobrý Boh zosielať z výsosti zlé veci, keď ho uctievame a poslúchame, keď ho milujeme? Veď ako vedeli hovorievať naše staré mamy - tam sa dobre darí, kde Boh hospodári. Alebo márne sú ľudské namáhania bez Božieho požehnania. Každý je vo svojom okolí šíriteľom alebo poslom toho, čo má ukryté vo vlastnom vnútri, svojho duchovného vlastníctva, ktoré dostal výchovou, poznaním i vzdelaním. V novodobej evanjelizácii súčasného moderného sveta môžu byť pre nás zmyslom slová známeho cirkevného otca sv. Augustína: „Kto miluje pokoj, ten miluje aj nepriateľov pokoja“. To znamená milovať všetkých bez akéhokoľvek rozdielu, bez hocijakej výnimky. Prajem vám preto omnoho viac ako najdrahšie materiálne dary, lebo tie hmotné sú pozemské a pominuteľné. A hoci to znie v súčasnom svete aj nepopulárne - Božie požehnanie, hojnosť Božích milostí, duchovné bohatstvo, zmysel pre posvätno a obzvlášť v dnešných časoch liberálnosti, ktorá ohrozuje krásne rodinné spoločenstvo, dostatok úprimnej a čistej lásky v rodinách. Veď s takouto láskou nemôžeme nikdy nič nikde pokaziť, pobabrať, ani stratiť.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?