Buďme hrdí na svoju rodnú otčinu

Autor: Peter Ďuroška | 23.5.2011 o 12:34 | (upravené 13.9.2012 o 9:30) Karma článku: 4,80 | Prečítané:  957x

„Žiješ a vyrastáš v prekrásnom prostredí. Poznávaj všetko neznáme, s ktorým sa stretávaš, uč sa na chybách svojich predkov, osvoj si dejiny otcov, aby si vedel rozprávať svojim deťom, aby si bol právom hrdý na svoj milovaný rodný kraj.“ V tomto roku si obec Rosina pripomína 670. výročie od prvej písomnej zmienky. Na svete niet hádam kmeňa, národa, ktorý by nebudoval svoju kultúru práve na ľudovej tradícií. Snáď niet národa bez vlastnej histórie. Z tohto dôvodu sa venuje štúdiu archívnych materiálov a archeológii veľká pozornosť. Aj naša dedina má svoju históriu. Starší ľudia musia mnohokrát odpovedať na zvedavé otázky svojich detí a vnúčat. Veľa tajomstiev a dobrodružstiev skrýva zem, po ktorej kráčali naši predkovia. Chcem vám odhaliť aspoň zlomok toho, čo sa na tomto území dialo pred šesťsto, päťsto, alebo tristo rokmi. Chcem vám odkryť hrdosť a možno už zašlú slávu mojej rodnej otčiny.

Obec Rosina leží v Žilinskej kotline, juhovýchodne od mesta Žilina. Je rozostavaná v úvalinovitej doline rieky Rosinky. Chotár je mierne zvlnený, pahorkatinný so štrkovitým pokrovcom a hlinitými uloženinami. Nadmorská výška v chotári dosahuje 360 – 550 m. Obec sa uvádza ako sídlisko a žiarové popolnicové pohrebisko lužickej kultúry z doby hallštatskej, s mohylovými násypmi pravdepodobne z čias veľkomoravských. V dobe bronzovej sídlil na tomto území ľud, ktorý pestoval plodiny a choval domáce zvieratá. Tak sa hovorí v obecnej kronike. "Mŕtvych naši predkovia spaľovali a spálené kosti s popolom vsýpali do hrncov (popolníc) a tie ukladali do zeme. Do popolníc dávali aj ozdobu mŕtveho a v iných nádobách aj jedlo. Nad hrobom rodového náčelníka stavali mohyly a tieto boli neskôr v Rosine nájdené a odkryté.“ Obecná kronika podáva o osídlení územia a o jeho starobylosti vzácne údaje: "R. 1972 bol nájdený veľmi cenný poklad 10 bronzových predmetov z mladšej doby bronzovej. Už od 20-tych rokov nášho storočia poznáme v Rosine popolnicové pohrebisko lužickej kultúry v polohe Skotňa. Našli sa tu v porušenej mohyle zlomky hlinených nádob a železný nožík, ktorý je pravdepodobne najstarším železným predmetom v celej Žilinskej kotline (6. – 5. stor. pred naším letopočtom)." Kronika DHZ (dobrovoľného hasičského zboru) zas uvádza archeologický nález hlinenej nádoby neobyčajného tvaru. Dekan Blažek ho zaslal na Archeologický ústav do Bratislavy, kde zistili, že je to urna z 2. stor. pred Kristom (pnl.). Zhrnutie tejto kapitoly obsahuje veta v obecnej kronike: "Doterajšie nálezy datujú pohrebisko do mladšej fázy doby popolnicových pohrebísk lužickej kultúry (9.–5. stor. pnl.).“ Tieto informácie môžu poslúžiť každému obyvateľovi našej obce pri oboznamovaní sa s jej históriou. Pre úplnosť bolo potrebné na úvod zmieniť sa o lužickej kultúre a o starobylosti osídlenia našej obce. Hoci nasleduje v ďalšom období dlhá časová medzera, nič však neuberá na historicite územia a na rázovitosti tohoto kraja.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Predražené predsedníctvo a kauzu Evka prešetrí NAKA

Na polícii bola desiateho januára vypovedať Zuzana Hlávková. Stalo sa tak ešte predtým, ako bol prípad posunutý elitným policajtom.

KOMENTÁRE

V politike, tak ako v hazarde, je výsledok vopred jasný

Aké osoby sú v pozadí hazardu?


Už ste čítali?