Odovzdávame vôňu a dych života

Autor: Peter Ďuroška | 22.5.2011 o 8:49 | (upravené 13.9.2012 o 9:29) Karma článku: 4,83 | Prečítané:  796x

Príbeh o jednej starej žobráčke v Paríži hovorí, že vždy sedávala na tom istom mieste, mlčiaca a nehybná ako kameň. Nikdy nepozerala na žiadneho dobrodinca a nikdy nikomu ani nepoďakovala. V rušnom meste korzovalo okolo nej mnoho ľudí. Denne popri nej prechádzal aj básnik Rilke s priateľkou. Ona starene zakaždým dala nejakú mincu, ale básnik jej nedal nič. Na otázku priateľky, že prečo odpovedal: „Treba jej dať niečo pre srdce, a nie len pre ruku.“ Za určitý čas daroval žobráčke ružu. Vtedy sa stalo niečo neočakávané. Pozdvihla svoje unavené oči, na tvári sa jej zjavil nesmelý úsmev, vstala, s vďakou pobozkala dobrodincovi ruku a rýchlo odišla. Objavila sa až po týždni, opäť nehybná a nemá na svojom mieste ako predtým. Na otázku Rilkeho priateľky, že z čoho žila táto žena celý týždeň odvetil: „Z ruže, z daru srdca.“

Aj my sa máme viac usilovať o rozdávanie darov svojho srdca, ako len o dávanie hmotných podarúnkov a honosných materiálnych darčekov druhým. Potrebnejšie je obdarovanie láskou, hoci milovať znamená riskovať, že naša láska nebude opätovaná. Dúfať znamená riskovať, že sa sklameme. Napriek tomu musíme riskovať, lebo najväčšie riziko v živote je nič neriskovať. Človek,ktorý nič neriskuje, nič nerobí, nič nevidí, nič nemá a ničím nie je. Nemôže sa učiť, cítiť, meniť, rásť, milovať ani žiť. Nie nadarmo sa hovorí, že risk je zisk. „Všetko, čo konáme, je iba prostriedkom k cieľu. Jedine Láska je cieľom samým v sebe, lebo Boh je Láska“ (myšlienka blahoslavenej sestry Edity Steinovej). Láska je najkrajší a najhlbší cit, najkratšia cesta k sebe samému i k ostatným. Ona lieči ľudí dávajúcich i prijímajúcich. Ak nemáme vo svojom srdci lásku, je to tá najhoršia interná srdcová choroba. Koniec koncov láska je osud nás všetkých. Slovenský kardinál Jozef Tomko hovorí, že v podstatných veciach je dôležitá jednota, v nepodstatných sloboda, ale vo všetkých je potrebná láska. Vo všetko majte lásku. Našu lásku a otvorené blahosklonné srdce potrebuje každý človek, ale predovšetkým bezbranné a ľahko zraniteľné stvorenie, akým je malé dieťatko. Ono si vyžaduje našu obetavosť, prítomnosť, starostlivosť, trpezlivosť, opateru, pozornosť, podporu, pohladenie, povzbudenie, dôveru, dobré slovo a najmä veľa spoločne stráveného času. To sú podmienky jeho zdravého rastu, vývoja, napredovania, schopnosti zmeny a ďalšej tvorby vo vývine osobnosti. A hoci nás výchova našich ratolestí s manželkou neraz stojí veľa telesných i duševných síl, môžeme si s čistým svedomím povedať, že naozaj to stojí za to a oplatí sa namáhať, odovzdávať ďalšej generácii nádherný dych a vôňu života.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?