Rosina pri Žiline leží

Autor: Peter Ďuroška | 16.5.2011 o 17:43 | (upravené 13.9.2012 o 9:11) Karma článku: 3,41 | Prečítané:  210x

Uprostred mojej rodnej obce Rosina, teda v jej centre, stojí baroková socha sv. Jána Nepomuckého. Bola zhotovená v roku 1760 podľa zachovalých záznamov kroník. Svätec tu stojí na rokokovo zdobenom pilieri. Neznámy autor ju vykresal z pieskovca. Zásluhu na jej zhotovení mal vtedajší rosinský farár František Škrekay, ktorý dal na vlastné náklady doviesť kameň a pričinil sa o jej postavenie. Je to jediná národná kultúrna pamiatka na území obce, ktorá je evidovaná podľa zákona o ochrane pamiatkového fondu v ústrednom zozname pamiatkového fondu pod číslom 2690. Vo svojej prvotine zbierky básní spomína sochu aj katolícky kňaz a básnik, predstaviteľ slovenskej katolíckej moderny, Pavol Gašparovič Hlbina. V našej obci pôsobil ako kaplán za čias pána dekana Ľudovíta Blažeka. Báseň uvádzam na záver tohto príspevku.

Socha bola v minulosti niekoľkokrát nevhodne a neodborne natretá ochrannou vrstvou olejovej farby, nakoľko zub času a vplyv klimatických podmienok počasia zanechali na nej badateľnú stopu. V roku 1993 za pôsobenia dôstojného pána Emila Floriša bola socha zreštaurovaná a zrenovovaná. Neskôr ju vandali poškodili, tým že ulomili svätcovi ruku. Dnes, keď socha stojí v obci nepretržiteuž 250 rokov, opäť by si zaslúžila pri takomto vzácnom výročí pozornosť kompetentných. Jej vzhľad je následkom vrtošivého počasia poškodený a zájdený. Snáď sa aj v dnešnej dobe nájdu ľudia, ktorí budú ochotní investovať do tejto vzácnej národnej kultúrnej pamiatky. Aby sa sv. Ján Nepomucký mohol svojím gestom mučeníka spovedného tajomstva prihovárať aj ďalším generáciám obyvateľov Rosiny. Keďže dnes 16. mája je sviatok sv. Jána Nepomuckého rád pridávam tento článok. Prvá kaplánka Rosina pri Žiline leží, kaplánka moja milá prvá. Keď aj čas bez milosti beží, spomienka na ňu v duši trvá. Pán dekan Blažek bol vždy ľudský, necítil nikdy horkosť v žlči. Pred farou Janko Nepomucký o mojich mladých sneniach mlčí. Orgován kvitol pod oblokom, na jar som dýchal jeho vôňu. Mesiačik prenikavým okom skúmal, či rád mám jas, či tôňu. Premohla temno hviezda ranná, kým spieval úsvit pieseň ticha. Spievala Katarína, panna, že už má prsteň od Ženícha. Rosina pri Žiline leží, kaplánka moja milá prvá. Keď aj čas bez milosti beží, spomienka na ňu v duši trvá! Na vysvetlenie: patrónkou našej obce a farnosti je svätá Katarína Alexandrijská.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?