Historicky prvá prípravka OŠK Rosina pri 80. výročí založenia organizovanej telovýchovy

Od roku školského roku 2008/2009 vediem futbalový krúžok v rosinskej základnej škole. Prijal som výzvu vedenia školy, nakoľko som skončil s aktívnou činnosťou futbalového rozhodcu. Mal som vtedy čerstvo narodeného syna a bral som to vtedy aj s pohľadom do budúcnosti. Nemohol som síce dovidieť ďaleko za horizont času, ale od toho okamihu ubehlo už skoro celých sedem rokov. Dnes sa mi zdá, že to bolo prezieravé rozhodnutie a tento krok vôbec neľutujem. A to z viacerých dôvodov. Prví chlapci, ktorých som učil základy futbalu a pravidlá, sú už siedmaci až deviataci a hrajú za starších žiakov OŠK Rosina. Medzi nimi je jeden silný ročník futbalistov a v súčasnosti sú na 1. mieste v tabuľke najvyššej oblastnej súťaže. Ak budú do konca sezóny podávať rovnako kvalitné výkony ako som bol v ich prípade zvyknutý, môžu postúpiť do krajskej súťaže. Medzi prvákmi a druhákmi naberá prvé futbalové skúsenosti aj náš syn, čím mi robí veľkú radosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dnešný deň sa natrvalo zapíše do histórie nášho futbalového klubu. V roku jeho 80. výročia založenia totižto prvýkrát nastúpili v jeho farbách najmenší futbalisti na turnaji prípraviek v žilinskej skupine. Toto si história nepamätá, aby mal klub zaregistrovaných šesť a sedem ročných hráčov. Od roku 1987 hrali za Rosinu niekoľko sezón mladší žiaci pod vedením trénera Petra Turčana. Ale to boli chlapci vekovo starší oproti tým dnešným. Za výraznej podpory rodičov sme sa dnes zúčastnili na prvom z piatich turnajov prípraviek v jarnej časti sezóny, a to na futbalovom štadióne žilinskej mládežníckej akadémie v Strážove. S výkonom najmenších futbalistov som bol veľmi spokojný. Fakt, že chlapci vlastne netrénujú pod vedením kvalifikovaného trénera, ale len v rámci futbalového krúžku na škole, je len toho samotným dôkazom. Chlapci napriek nepriazni počasia podali výborné výkony. Cením si ich snahu a vzornú disciplínu.

Historicky prvým strelcom gólu prípravky sa stal Alexander Samuheľ, keď otváral v druhom polčase skóre zápasu s Bytčicou. Zápas sa nakoniec skončil spravodlivou remízou, keď na konečných 2:2 vyrovnával Šimon Brezáni ďalekonosnou strelou z obrany. Hralo sa na dvoch menších ihriskách, 2 x 13 minút, brankár a päť hráčov v poli. V druhom zápase naši chlapci nestačili na šikovných a kvalitatívne vyspelejších hráčov MŠK Žiliny, proti ktorým sme do zostavy zaradili aj my najskôr najmladších futbalistov. Podarilo sa nám však streliť ešte o jeden gól na viac oproti úvodnému duelu. Autorom dvoch bol Marek Filo, tretí pridal Samuel Beniač, keď korigoval konečné skóre zápasu na 3:9 (po polčase bolo 1:6). V treťom zápase predviedli naši hráči najlepší výkon, čo sa prejavilo aj na výsledku, keď porazili Bánovú 6:1. Do prvého polčasu nastúpila naša najsilnejšia základná zostava, ktorá mala oporu v spoľahlivom brankárovi Timonovi Matuščinovi. V druhom polčase si zachytal aj jeho brat Adam. Po polčase sme viedli 4:0, a preto väčšiu šancu v zápase dostali aj mladší hráči, ktorí boli väčšinou náhradníkmi. Hrali však super. Góly strieľali – Marek Filo, Šimon Brezáni, Alex Krajčí 2, Samuel Beniač a Dominik Milata. Zaujala ma ďakovačka rodičov chlapcov z Bánovej, hoci zápas prehrali. V poslednom vystúpení narazili naši prípravkári na Juventus Závodie. Fyzicky najzdatnejší súper nám dal zabrať a nedovolil nám streliť ani jeden gól. Prvýkrát sme vyšli naprázdno a ťahali sme za kratší koniec. Po polčase bolo 0:2, ale nakoniec sme prehrali vysoko 0:6. Naše prvé futbalové vystúpenie vyznelo vcelku dobre. Chlapci musia naberať na seba zápasovú prax a verím, že časom sa vypracujú na kvalitný tím, lebo majú k tomu tie najväčšie predpoklady. Tak ako hráči, ktorí momentálne vzorne reprezentujú náš klub v kategórii starších žiakov.

Za OŠK Rosina sú v kategórii prípravky zaregistrovaní nasledovní futbalisti narodení v rokoch 2004 až 2008 - Brezáni Šimon, Ako Jakub, Smieško Mário, Pagáč Peter, Filo Marek, Vrabec Matej, Šmehýl Marek, Serva Marek, Matuščin Adam, Matuščin Timon, Beniač Samuel, Vrtílek Martin, Beniač Peter, Berzák Peter, Samuheľ Alex, Milata Dominik, Krajčí Alex, Šramo Matej, Bukovinský Tomáš, Holeša Jakub, Kovalčík Adam, Vlašek Samuel, Vicena Matej, Kováčik Jakub, Syrovec Šimon, Ďuroška Peter a Jurkovič Matúš.

Všetci sa tešíme na ďalšie turnaje prípraviek, z ktorých jeden sa bude konať 16. mája u nás na futbalovom ihrisku v Rosine. Chlapci všetkým vám ďakujem, teším sa z vás a verím, že aspoň z niektorých vyrastú dobrí futbalisti. Možno aj ligoví... Ste našou novou futbalovou nádejou.