Prečo voliť Karla Schwarzenberga?

Autor: Peter Ďuroška | 21.1.2013 o 15:10 | (upravené 21.1.2013 o 17:06) Karma článku: 7,90 | Prečítané:  233x

Počas svojho doterajšieho života som zažil už viacerých prezidentov republiky. Či to bolo za bývalého existujúceho spoločného štátu s bratmi Čechmi, teda za bývalého socialistického resp. federatívneho Československa alebo za dvadsaťročnej éry samostatného štátu Slovákov od rozdelenia spoločnej krajiny. Nebojte sa, tento článok nebude o súčasnej hlave nášho suverénneho Slovenska. Narodil som sa tesne po zvolení Ludvíka Svobodu za prvého muža v komunistickom totalitnom systéme. Hoci som bol ešte malý, keď zomrel (mal som iba sedem rokov), ale spomínam si, že o tomto človeku sa hovorilo pekne. Starí rodičia to aspoň tak rozprávali, že ľudia ho mali radi. Aj dobové fotografie prvého môjho životného prezidenta pôsobia dojmom dobrého človeka a ľudomila. Takýto obraz si o ňom v pamäti uchovávam. Druhým mojím prezidentom bol jediný Slovák na tomto poste v dobách súžitia s Čechmi a Moravákmi, a to Gustáv Husák. O okolnostiach jeho smrti som písal v niektorom z predošlých blogov. Tretí v rade nasledoval na krátke obdobie populárny Václav Havel. A potom to boli už len naši slovenskí páni prezidenti – Michal Kováč, Rudolf Schuster a súčasný Ivan Gašparovič.

Priatelia spoza rieky Moravy sa teraz chystajú v druhom kole zvoliť svoju novú hlavu štátu. Preto sa chcem venovať tejto téme. Česi sa rozhodujú medzi Milošom Zemanom a Karlom Schwarzenbergom. Osobne sa priznám, že som neočakával zmienenú dvojicu vo finále boja o prezidentské kreslo. Keďže k tomu však prišlo, musím vyjadriť svoj názor na oboch kandidátov. Miloš Zeman mi už od začiatku nebol podľa gusta pre svoju komunistickú minulosť (hoci aj krátku) a taktiež pre terajšiu kolaboráciu s komunistickou stranou, a preto by som v tom prípade, keby som mal možnosť voľby, chtiac-nechtiac odovzdal hlas Karlovi Schwarzenbergovi. Možno si poviete: hlúpa voľba, to radšej nejsť k urne do volebnej miestnosti. A to by bola chyba! Napíšem, prečo by som dal hlas práve pre K. S. Jeho otcovi nacisti v roku 1938 skonfiškovali všetok majetok a bol donútený opustiť rodnú vlasť aj s rodinou. Karel, terajší prezidentský kandidát, mal vtedy iba jedenásť rokov. Musela to byť v detstve pre neho samotného obrovská trauma. Aspoňže sa dožil rehabilitácie. Úplnou satisfakciou by mu bol post prezidenta republiky. Je pokrstený a praktizujúci kresťan katolík. Pristupuje k sviatostiam a k Cirkvi sa správa slušne. Má vo svojich morálnych zásadách prioritu konania dobrých skutkov. Nie ako jeho náprotivok, ktorý je vo vyjadrovaní hrubý, neskrývajúci svoj ateizmus a zároveň štvúci proti Cirkvi. A toto je dôvod, pre ktorý by som radšej na Pražskom hrade videl inauguráciu Karla Schwarzenberga. Či mi je sympatický alebo nesympatický, jednoducho je podľa môjho názoru a presvedčenia vhodnejší než tamojší zeman Miloš Zeman. Viem, že sa hovorí: čo Čech, to husita a že český národ je ateistický, najviac ľudí má bez vyznania, ale z pohľadu veriaceho človeka si musím zbožne priať, hoci aj menšie zlo. Tak sa to vždy prezentovalo pri voľbách u nás na Slovensku. Preto bratia Česi buďte odvážni a múdri pri výbere svojho ďalšieho prezidenta, ktorého máte možnosť po prvýkrát v novodobej histórii zvoliť v priamej voľbe. Nech vám pri tom Pán Boh pomáha!
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Je facka od policajta v poriadku? Čo môžu robiť policajti pri zásahu

Na podrobnú osobnú prehliadku potrebuje policajt súhlas prokurátora. Bez neho so zadržanými vecami pred súdom nepochodí.

KOMENTÁRE

SNS aj Smer využívajú Kočnerovu muníciu

Nezávislosť RTVS ohrozujú iné veci, než smsky šéfa spravodajstva.


Už ste čítali?